Od czasu powstania Chramu Jantar zrealizowaliśmy wiele projektów, mających różny charakter i dotyczących różnorodnych tematów z zakresu promocji kultury i wierzeń dawnych Słowian.
Wśród realizowanych działań znajdują się m.in rytuały dedykowane, takie jak postrzyżyny, zapleciny, swadźby czy tryzny. Działalność społeczną nakierowaną na wymiar edukacyjny realizujemy inicjując doroczne obchody Świąt i ceremonii Słowiańskich. Dodatkowo współpracujemy z innymi gromadami rodzimowierczymi oraz rodzimokulturowymi w Polsce i za granicą (Drzewo Przodków, litewska Romuva, W Kręgu, ICSS - International Center for Cultural Studies).
Jako Chram organizujemy również wykłady, pokazy czy prelekcje. W latach 2017-2018 zorganizowaliśmy cykl wykładów „Spotkania z kulturą Słowian”.
Zachęcamy do zapoznania się z niektórymi z projektów kreatywnych i zapraszamy do uczestnictwa w przyszłych projektach!
Konkurs artystyczny "Marzenia o Słowiańszczyźnie" >>
Wycieczka "Szlakiem Gdańskich Miejsc Mocy" >>
Udział w międzynarodowej konferencji International Center for Cultural Studies — ICCS >>
Udział w międzynarodowej konferencji 7th Conference and Gathering of Elders — ICCS >>
Film "Duchy Pradawnej Oliwy" >>
Noc Kupały - Krąg Pieśni i Ognia >>
Krąg pieśni "Plon niesiemy, plon" >>
Spotkania z kulturą Słowian w oliwskim Domu Zarazy >>
Współpraca ze Skansenem Archeologicznym Grodzisko w Sopocie >>
Wykład "Kult Przodków we współczesnej wierze rodzimej" >>
Wykłady "Letnie popołudnie z Indoeuropejczykami i Słowianami" >>
Warsztaty "Szczodry Wieczór" >>
FILM „DZIECI SŁOŃCA: SŁOŃCE W KULTURZE SŁOWIAN”
„Dzieci Słońca: Słońce w kulturze Słowian” to projekt filmowy Stowarzyszenia Rodzimowierców Pomorskich Jantar, dotyczący kultu Słońca wśród Słowian. Projekt został przygotowany w ramach seminarium Sun Seminar zorganizowanego przez ICCS - International Center for Cultural Studies, w którym wzięli udział przedstawiciele kilkunastu wspólnot rodzimowierczych z Europy oraz Indii. Wszystkie filmy przygotowane przez uczestników seminarium można obejrzeć na platformie youtube:
Celebration of the sun in the Indo-European traditions >>
KONKURS ARTYSTYCZNY "MARZENIA O SŁOWIAŃSZCZYŹNIE"
Od 2021 roku organizujemy konkurs artystyczny „Marzenia o Słowiańszczyźnie”. Zadaniem konkursowym jest stworzenie pracy dowolną techniką graficzną (tj. rysunek, malarstwo, grafika komputerowa), fotograficzną lub formą przestrzenną z zakresu tematyki mitologii słowiańskiej i wątków przedchrześcijańskich. Nadesłane prace można obejrzeć w zakładce Marzenia o Słowiańszczyźnie. Obecnie pracujemy nad trzecią edycją konkursu - szczegóły już wkrótce.
|
|
WYCIECZKA „SZLAKIEM GDAŃSKICH MIEJSC MOCY”
W 2017 roku Stowarzyszenie Rodzimowierców Pomorskich Jantar odbyło wycieczkę pieszą po Lasach Oliwskich, w trakcie której odwiedziliśmy szczególne miejsca związane z wierzeniami Przodków. Dodatkowo odwiedziliśmy miejsca, którym Przyroda nadała szczególną moc oraz piękno. Trasa przemarszu poprowadziła nas m.in. na Wzgórze Pachołek, Diabelski Kamień, Czarcią Górę z Głazem na Wykopie czy Kamienną Twarz. Wycieczka zakończyła się ogniskiem na polanie w Dolinie Czystej Wody.
Zachęcamy do uczestnictwa w przyszłych pąciach do miejsc mocy!
KONFERENCJA INTERNATIONAL CENTER FOR CULTURAL STUDIES
W lutym 2021 Stowarzyszenie Rodzimowierców Pomorskich Jantar wzięło udział w Międzynarodowej Konferencji International Center for Cultural Studies — ICCS. Żerca naszej gromady, Przemysław „Mamrot” Król, wygłosił wykład w panelu „How do ancient traditions inform our role in modern society?” VII Międzynarodowego Wiecu Starszyzn Ludów Tubylczych.
KONFERENCJA "7th CONFERENCE AND GATHERING OF ELDERS"
Slavic Native Faith, czyli Rodzimowierstwo to projekt filmowy Stowarzyszenia Rodzimowierców Pomorskich - Jantar, którego celem jest przybliżenie świata rodzimej wiary. Część pierwsza szczególnie skupia się wokół mitu kosmogonicznego, czyli mitu stworzenia świata. Projekt został przygotowany w ramach 7th Conference and Gathering of Elders czyli VII konferencji oraz zgromadzenia starszyzny, zorganizowanego przez ICCS - International Center of Cultural Studies w 2021 roku.
FILM „DUCHY PRADAWNEJ OLIWY”
„Duchy Pradawnej Oliwy” to opowieść o pradziejach i legendach, jakie spowijają dwa szczególne dla gdańskiej Oliwy miejsca: Diabelski Kamień oraz Wzgórze Pachołek. Film powstał z inspiracji wycieczką „Szlakiem gdańskich miejsc mocy”. Ideą przedstawionego filmu jest Dom postrzegany jako Mała Ojczyzna, miejsce początku, inspiracji, życiowej iskry oraz wspomnień z dzieciństwa. Dom jest Opowieścią. Historią wielkiej góry, dziś znanej i podziwianej, a niegdyś czczonej jako święta. Opowieścią o majestatycznym kamieniu, w którym oczy naszych Przodków widziały ucieleśnienie niepojętej mocy Przyrody, a który jest dziś dla nas miejscem zachwytu nad pięknej Stworzenia. Do filmu dołączona jest również muzyka – trzy pieśni, dla których inspiracją było estetyczne doświadczenie osobliwości Natury. Projekt został sfinansowany przez Gdański Archipelag Kultury "GAK - Winda" w ramach inicjatywy "Kultura w koronie".
NOC KUPAŁY – KRĄG PIEŚNI I OGNIA
W czerwcu 2021 roku zaprosiliśmy na krąg pieśni kupalnych. Wraz z zachodzącym Słońcem rozpaliliśmy Ognie, zawiązaliśmy korowody oraz krąg pieśni ludowych, jakie dawniej na okoliczność tego święta donośnie śpiewano. Gościem specjalnym spotkania była Kapela Przewłockiego, która poprowadziła sobótkową potańcówkę. Relację fotograficzną przygotował dla nas Mateusz Nikodemski.
JESIENNY KRĄG PIEŚNI SŁOWIAŃSKICH „PLON NIESIEMY PLON”
W październiku 2021 roku zachęciliśmy do uczestnictwa w jesiennym kręgu pieśni słowiańskich, który dedykowany był ludowym pieśniom i tradycjom związanym z okresem żniw oraz dożynek. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z tradycjami wilkowania, zażynaczek, przepiórki czy tłoki, oraz związanych z nimi wierzeń. Śpiewaliśmy najstarsze obrzędowe pieśni polskie, ukraińskie oraz białoruskie w polskich tłumaczeniach. Część pieśni połączyliśmy również z rytualnym tańcem korowodowym.
SPOTKANIE Z KULTURĄ SŁOWIAN W OLIWSKIM DOMU ZARAZY
Zorian Dołęga Chodakowski i krąg pieśni ludowych
W listopadzie 2021 roku serdecznie zaprosiliśmy do gdańskiego Domu Zarazy na jesienne Spotkanie z kulturą Słowian. Spotkanie to zadedykowane zostało pamięci Zoriana Dołęgi Chodakowskiego, wybitnego badacza kultury ludowej, ojca polskiej, ukraińskiej, białoruskiej i rosyjskiej etnografii oraz prekursora badań nad Słowiańszczyzną, który 17 listopada obchodził 196 rocznicę śmierci. W ramach spotkania wysłuchać mogliśmy wykładu „Zorian Dołęga Chodakowski – z duszy Słowianin. Życie, dorobek i znaczenie dla współczesnego ruchu rodzimowierczego” oraz wziąć udział w warsztacie emisji głosu i kręgu pieśni słowiańskich, gdzie wspólnie zaśpiewaliśmy ludowe kolędy zimowe.
- dlaczego im ładniejsza dziewczyna, tym bardziej ją kąpano?
- w jaki sposób malowanie jajek odsuwa groźbę końca świata?
- co można zrobić z upitym kogutem?
WSPÓŁPRACA ZE SKANSENEM ARCHEOLOGICZNYM GRODZISKO W SOPOCIE
![]() |
Grodzisko - Święto Plonów 2022, [link] |
![]() |
Grodzisko - Powitanie lata, otwarcie wystawy konkursu “Marzenia o Słowiańszczyźnie” 2022, [link]. |
WYKŁAD "KULT PRZODKÓW WE WSPÓŁCZESNEJ WIERZE RODZIMEJ"
WYKŁADY "LETNIE POPOŁUDNIE Z INDOEUROPEJCZYKAMI I SŁOWIANAMI"
WARSZTATY ŚPIEWU LUDOWEGO
WARSZTATY "SZCZODRY WIECZÓR"
- odtworzyliśmy tradycyjne zajście kolędnicze z radością i autentycznym duchem dawnych obrzędów,
- mieliśmy okazję zobaczyć prawdziwego Turonia oraz podziwiać piękną, ręcznie wykonaną gwiazdę kolędniczą,
- dotknęliśmy Diducha i Byśków - symboli dawnych zwyczajów, które przypomniały nam o głębokim znaczeniu Szczodrych Godów,
- nauczyliśmy się tradycyjnych kolęd z terenów Polski, Ukrainy i Białorusi - pieśni pełnych piękna, wzruszeń i mocy.